Japansk Lifting - Et naturligt ansigtsløft
Japansk Lifting er en anerkendt behandlingsmetode udviklet af Lone Sørensen.
Er du træt af mørke rander, hængende øjenlåg, trist og slap hud i ansigtet? Vil du have en effektiv og synlig opstramning, men har du ikke lyst til at prøve Botox eller Filler? Så vil du elske japansk lifting.
Japansk lifting er en effektiv og 100 % naturlig ansigtsbehandling, som ved hjælp af. bl.a. zoneterapi og ansigtsmassage giver et synligt ansigtsløft, og som samtidig virker afstressende og terapeutisk. Men pas på: det kan godt være vanedannende.
Behandlingen udføres af Katja
Katja er uddannet kosmetolog og massør samt certificeret i Japansk Lifting efter Lone Sørensens Metode. Hun har en særlig interesse for ansigtets muskulatur og bindevæv og arbejder med præcision, ro og nærvær i hver behandling.Hun arbejder roligt, præcist og nærværende – og har en naturlig evne til at skabe dyb afspænding. Mange oplever en særlig ro i hendes behandlinger.
Katja videreuddanner sig løbende og deltager i foråret/sommeren 2026 i The SkinSoul Method, som blandt andet inkluderer buccal massage – en avanceret teknik, der arbejder i dybden med ansigtets struktur.
Hos Katja mødes du af både solid faglighed og varme hænder – og en behandling, hvor både hud og nervesystem finder balance.
Japansk Lifting er særlig velegnet ved:
- Spændinger i kæbe og ansigt
- Stressrelaterede linjer
- Hævede øenomgivelser
- Træt og livløs hud
- Begyndende slaphed
Hvad er Japansk Lifting?
Japansk Lifting er en blid men effektiv ansigtsbehandling inspireret af gamle japanske behandlingsteknikker som zoneterapi, akupressur, lymfedrænage og ansigtsmassage. Hvor det med andre ansigtsbehandlinger handler om de produkter, der kommes på huden, handler japansk lifting om at massere og strække ansigtets muskler og væv på en måde, der øger blodcirkulationen, fjerner toksiner, afspænder musklerne og booster hudens elasticitet.
Huden afbalanceres og opkvikkes, og du vil hurtigt se en betydelig reducering af ældningstegn som rynker, mørke rande og poser under øjnene, hængende øjenlåg og fine linjer.
Afstresning fra inderst til yderst
Hvordan har du det? Hvis du er stresset, kan det ikke bare mærkes indeni – det kan også ses i dit ansigt. Når vi er stressede og anspændte, nedsættes bevægeligheden og elasticiteten i ansigtet, rynker og linjer bliver mere synlige, og huden mister sin glød. Derudover kan stress og træthed komme til udtryk i form af hævede øjenomgivelser og mørke rande.
Japansk lifting virker afstressende for både huden og kroppen og er derfor enormt effektiv til at reducere både stress- og ældningstegn. Samlet set er behandlingen en afstressende og terapeutisk oplevelse for både krop og sjæl, som kan give fantastiske resultater fra inderst til yderst.









